Jak vybrat kojenecké mléko?

Pokud už kojení není možné ze zdravotních důvodů, nebo dítěti nestačí, je nutné koupit kojenecké mléko. Naštěstí jsou tato mléka kvalitní a přísně testovaná, navíc se svým složením mateřskému mléku velmi blíží.

  • Sandra, redaktorka Heureka.cz
  • Doba čtení: 7 minut

Druhy kojeneckých mlék

Na trhu najdete velké množství výrobců, kteří prodávají mléka pod různými názvy a se speciálním složením. Vždy dbejte na správný výběr podle aktuálního věku vašeho dítěte a podle jeho zdravotního stavu.

Počáteční

Určeno pro novorozence od prvního dne až do věku 6 měsíců, kteří z nějakého důvodu nemohou být kojeni.

  • Na obalu zpravidla označené číslem 1.
  • Obsahuje tzv. adaptovanou bílkovinu kravského mléka.
  • Vhodný poměr dalších živin, jako je laktóza, cukry, tuky, vitamíny, minerály a stopové prvky.
  • Většinou obohacené o probiotické kultury.
  • Kombinace probiotik a prebiotik se blíží mateřskému mléku.
Probiotika a prebiotika

Probiotika vytvářejí látky, jež brání růstu nežádoucích bakterií a produkci toxických látek, usazují se na sliznici střeva a vytěsňují tak jiné bakterie. Prebiotika zlepšují pohyb střevní sliznice a usnadňují vyprazdňování, dále napomáhají vstřebávání vápníku a ostatních živin.

Kojenecká mléka pro novorozence

Pokračovací

Vhodné pro děti od 6 do 12 měsíců, které již nejsou výlučně kojeny. Na obalu většinou najdete označení číslicí 2.

  • Podává se obvykle v době, kdy dítě dostává první nemléčné příkrmy, není tedy jediným zdrojem výživy.

  • Mléko zůstává hlavním a velmi důležitým zdrojem tekutin.

  • Neobsahuje adaptovanou bílkovinu.

  • Obsahuje laktózu a sacharózu, která dodává mléku sladkou chuť.

  • Bývá obohaceno o železo, jód, zinek a vitaminy A, D, E a C.

Dětem od 6 do 12 měsíců nepodávejte kravské mléko, které je pro ně těžko stravitelné. Mohou konzumovat kefír a z dalších mléčných výrobků třeba bílý jogurt a nepříliš slaný sýr, jako je mozzarella.

Batolecí

Určeno pro starší kojence a batolata od 1 roku do 3 let, na obalu uvedena číslice 3 a později 4.

  • S přídavkem vitaminů, minerálů, stopových prvků a jiných látek vhodných pro zdravý růst dítěte.
  • V nabídce i vanilková nebo třeba banánová příchuť.
  • Snížený obsah bílkovin, je tedy dobře stravitelné.
  • Seženete také mléko pro děti od 36 měsíců, na obalu je zpravidla uvedená číslice 5.

V závislosti na hmotnosti by děti kolem tří let měly vypít 1,5 litru tekutin za den, z toho 0,5 litru mléka (ať už mateřského, či náhradního) nebo mléčných výrobků. Jinak je k pití nejlepší čistá voda nebo dětské čaje.

Podle čeho vybrat

Speciální požadavky

Při výběru umělého mléka je důležité zohlednit i jiná kritéria, než je pouze věk dítěte. Je třeba brát ohled i na zdravotní stav dítěte a jeho individuální potřeby – ať už jsou to děti, které často „ublinkávají“, mají zácpu nebo sklon k alergiím.

Kromě mlék obohacených o probiotika a prebiotika, o vitamíny, minerály a stopové prvky najdete na trhu další druhy se speciální úpravou.

Druhy speciálních mlék
  • Forte nebo Extra - díky tomuto mléku se dítě více zasytí, ale nepřejí se a nebude mu špatně.

  • Bezlepkové - určené kojencům trpícím intolerancí na gluten neboli lepek. Výrobci nabízí velký výběr s jedinečným složením bez lepku v kombinaci s BIO, obohaceno probiotiky.

  • BIO - vyrobené z kvalitního kravského či kozího mléka z přísně kontrolovaných ekologických farem. Mléko plně odpovídá předpisům EU pro BIO kvalitu.

  • Anti-Reflux (AR) - ideální pro děti s citlivými bříšky, které často zvracejí. Díky přídavku zahušťovadla zmírní časté „ublinkávání“ nekojených dětí, protože zahuštěním mléka se znesnadní jeho zvracení. Jako zahušťovadlo se používá rýžový nebo bramborový škrob či vláknina karubin. Doporučuje se ale pouze pro děti, které „ublinkávají“ mohutně, a tudíž neprospívají.

  • Anticolic (AC) - vhodné pro miminka, která trpí zažívacími potížemi. Hodí se zejména pro překonání období tzv. tříměsíční koliky.

  • S colostrem – colostrum je kravské mateřské mléko, které se svým složením a vlastnostmi podobá lidskému mateřskému mléku, dokáže tedy plně nahradit mateřské mléko.

  • Se sníženým obsahem laktózy - jde o dietní přípravky pro děti, které trpí dočasnou nebo trvalou nesnášenlivostí laktózy. Tato intolerance se nejčastěji projevuje zažívacími obtížemi, například průjmy, nadýmáním či neprospíváním.

  • Hypoantigenní (HA) - význam HA mlék je v jejich podávání dětem z rizikových rodin, které sice samy zdravotní problémy nemají, ale jejichž rodič nebo sourozenec je alergik či atopik. Mají tedy sloužit jako prevence alergií.
    Jde o mléko s částečně naštěpenou (hydrolyzovanou) bílkovinou, která méně zatěžuje trávicí systém děťátka.

  • Hypoalergenní - výhradně určené dětem s alergií na bílkovinu kravského mléka (ABKM). Podávají se na doporučení lékaře a pouze dětem s vyšším rizikem vzniku dané alergie. Tento druh mléka svému dítěti bez porady s pediatrem určitě nedávejte. Hypoalergenní mléka se vyrábějí stejně jako běžná kojenecká z mléka kravského. Podstatný rozdíl je ve struktuře bílkovin. Ty jsou zde totiž vysoce naštěpené, takže by je imunitní systém dítěte s ABKM měl snášet.

  • Good Night - mléko pro lepší zasycení na noc s označením Good Night či Good Sleep. Obsahuje navíc rýžové nebo kukuřičné vločky, díky nimž je hutnější než běžné kojenecké mléko, ale při stejné energetické hodnotě.

Na obalu hypoalergenního mléka musí být výslovně uvedeno, že je určeno dětem s alergií na bílkovinu kravského mléka. Označení hypoalergenní však na etiketách těchto produktů pravděpodobně nenajdete, neboť se nejedná o oficiální označení.

Konzistence

Instantní - rychlorozpustné mléko pro snadnou přípravu, díky rychlému rozpouštění se předchází vzniku hrudek.

Sušené - ve formě prášku, rozpouští se v horké vodě a musí se velmi pečlivě rozmíchat.

Tekuté - předpřipravené mléko v lahvičce, stačí pouze ohřát a můžete ho podávat.

Hmotnost

  • Většina výrobců dodává na trh standardní balení v krabici po 600 g.
  • K dostání jsou i menší kojenecká mléka od 300 do 400 g nebo naopak velké praktické plechové dózy od 800 g.
  • Seženete také výhodná balení ve formě 3packu, tedy 3 × 800 g.

Platí, že jedna zarovnaná odměrka obsahuje asi 4,5 g sušeného prášku. Do jednoho roku dítěte spotřebujete na jednu porci 3–7 odměrek v závislosti na věku miminka. Dávkování najdete vždy na jednotlivém balení a dbejte na jeho přesné dodržování.

Jak správně připravit kojenecké mléko?

Na každém balení mléka naleznete postup, který pečlivě dodržujte. Základem je zředit správný poměr prášku se správným množstvím vody, abyste dostali směs, která nebude příliš silná, ale dostatečně vaše děťátko nasytí a vyživí.

K přípravě potřebujete:

Příprava mléka krok za krokem:

  1. Převařte kojeneckou vodu a zchlaďte ji na doporučenou teplotu podle návodu.
  2. Do sterilní lahvičky nalijte potřebné množství vody, přisypejte správný počet zarovnaných odměrek sušeného mléka a dobře protřepejte. Dbejte na to, aby se mléko v prášku správně rozpustilo.
  3. Zkontrolujte teplotu mléka. Musí mít ideálně teplotu 37 °C, v žádném případě nesmí být horké ani studené.
Dodržujte následující zásady
  • Vždy postupujte přesně podle návodu, který je uveden na obalu mléka.
  • Nikdy nedávejte odměrku navíc na přilepšenou. Dítě by mohlo dostat zácpu nebo bolení bříška.
  • Mléko nikdy nepřipravujte dopředu, rychle se kazí. Připravené mléko tedy ihned spotřebujte.
  • Na noc nebo na ven si nachystejte termosku s horkou vodou a přesně odměřenou dávku mléka - pro tyto účely existují speciální dávkovače.
  • Mléko by mělo být po přípravě spotřebováno maximálně do hodiny. Někteří výrobci sice uvádějí, že takto připravené mléko můžete uskladnit i do chladničky. Nejdéle ale na dobu 48 hodin a jen v případě, že ho vaše dítko už nezačalo pít.
  • V průběhu krmení můžete mléko přihřát ve speciálním ohřívači nebo ve vodní lázni. Nikdy ho neohřívejte v mikrovlnce.
  • Všechno, co při přípravě použijete (láhev, savičku, dudlík) po každém krmení důkladně umyjte a vysterilizujte.
  • Nedopité mléko vždy vylijte.

Další dětské pokrmy

Dětské kaše

Dětské nemléčné kaše

Ovocné přesnídávky

Dětské čaje

Příkrmy a přesnídávky

Dětské snacky

Nejčastější dotazy

Jaká je správná teplota mléka pro kojence?

Teplota připraveného mléka by měla být 37 °C. Před podáním mléka dítěti si kápněte pár kapek na vnitřní stranu zápěstí, mléko byste měli pociťovat jako příjemně teplé, nikoli horké.

Můžu měnit značku kojeneckého mléka?

Především v prvních měsících života se nedoporučuje vybranou značku kojeneckého mléka měnit, zvláště pokud miminko mléko dobře snáší. Pokud je změna nutná, konzultujte ji vždy s pediatrem a nechte si poradit. Receptury od různých výrobců se mohou mírně lišit, přestože obsahují stejné živiny.

Složení mléka se může lišit i v zastoupení mléčných bílkovin a jejich vzájemného poměru, v úpravě syrovátkové bílkoviny, ale také v kombinaci tuků. Některá mléka také nemusí obsahovat laktózu, tedy mléčný cukr. Všechny tyto odlišnosti ve složení ovlivňují u dětí citlivost zažívání - ne každému miminku tedy bude vyhovovat vše.

Pokud vaše děťátko na jistou značku nereaguje dobře a má problémy s trávením, můžete po poradě s pediatrem zvolit jinou značku nebo typ mléka. Pozor ale na syndrom první lahvičky: pokud vaše miminko novou značku nepřijímá, vytrvejte a nesnažte se střídat mléka ani lahvičky. To, že děťátko nechce pít, nemusí znamenat, že mu nové mléko nechutná. Značí to pouze, že je něco jinak a musí si na novou chuť zvyknout.

Existuje nějaký výpočet množství mléka pro kojence?

Zdravý kojenec a větší novorozenec, i když není kojený, si dokáže regulovat příjem tekutin sám. Denní potřeba se pohybuje okolo 150 ml na 1 kg hmotnosti dítěte. Děti potřebují být krmeny asi po 3 hodinách, ale i tento interval si zdravé miminko reguluje nejlépe samo. Je však potřeba pravidelně kontrolovat jeho hmotnostní přírůstek.

O kontrolu hmotnosti dbá dětský lékař při pravidelných prohlídkách dítěte. Ten také kontroluje ve 14 dnech, 6 týdnech a 3, 4, 6, 8, 10 a 12 měsících vedle hmotnosti i délku dítěte, tedy jeho výškově hmotnostní poměr. Dětskému lékaři by měla maminka sdělit každou informaci, která se týká snášení umělé mléčné výživy. Především jestli dítě vypije dostatečné množství mléka, zda po jídle nezvrací nebo nemá průjem.

Prodraží se podávání kojeneckého mléka?

Je důležité počítat s vyššími náklady. I běžná kojenecká mléka, ale zejména ta speciální, třeba hypoalergenní, mohou značně zatížit váš rozpočet. Spolu s plenkami představují v prvním období života nejvyšší položku výdajů za vaše miminko. Proto je vhodné porovnat cenu různých výrobců, ale také nakupovat do zásoby nebo využít slev. Hromadná balení často vychází levněji, a vy tak můžete snadno ušetřit.

Do kdy je nutné dítěti podávat umělé mléko?

Obecně se uvádí, že z výživového hlediska je to do 3 let věku dítěte. Ale je to velmi individuální záležitost, některé děti vyžadují umělé mléko i v pozdějším věku.

Jak pečovat o lahvičky a savičky?
  1. Po krmení lahvičku pečlivě vymyjte teplou vodou se šetrným saponátem. Pečlivě opláchněte i savičku.
  2. Lahvičku i savičku dejte na 3–5 minut vyvařit do sterilizátoru. Použití sterilizátoru je pohodlnější, ale pro vyvaření lze samozřejmě použít i kastrol s vodou.
  3. Nechte oboje oschnout na čisté podložce přikryté vyvařenou utěrkou.