Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Rozumím

Jako přihlášený uživatel máte možnost nastavit si zobrazení Heureky.

Zobrazit původní Heureku

Jak vybrat kojenecké mléko?

Spolehněte se na kvalitní kojeneckou výživu.

Není pochyb o tom, že mateřské mléko je pro děti to nejlepší. Každá maminka se ale může dostat do situace, kdy kojení buď není možné ze zdravotních důvodů, nebo už dítěti nestačí. Pro tyto případy existují naštěstí velmi kvalitní, přísně testovaná umělá mléka, která se svým složením mateřskému mléku velmi blíží. Zorientujte se v nabídce, abyste vybrali to nejlepší pro své miminko.

Typy mlék

Na trhu najdete velké množství výrobců, kteří prodávají mléka pod různými názvy a se speciálním složením. Všechna mléka ale mají společné to, že se snaží svým složením přiblížit mléku mateřskému, které má jako jediné pro kojence ideální složení. Důležitým faktem je, že se jeho skladba mění spolu s věkem a vývojem dítěte. Je nutné si uvědomit, že dát tříměsíčnímu dítěti kojenecké mléko určené pro roční dítě je nevhodné, a v mnoha případech dokonce zdraví ohrožující. Vždy tedy dbejte na správný výběr mléka podle aktuálního věku vašeho dítěte a podle jeho zdravotního stavu.

Podle konzistence

 • Instantní - rychlorozpustná mléka pro snadnou přípravu  
 • Sušená - ve formě prášku 

Podle věku 

Mléka se dle věku označují čísly 0-5, doporučujeme však řídit se informací "od ukončeného měsíce".

 • Počáteční kojenecká mléka - jsou určena pro novorozence od prvního dne života do 6 měsíců, tedy pro děti, které nemohou být výlučně kojeny. V tomto období je mléko jejich hlavním zdrojem živin a tekutin. Samozřejmě ho může dítě pít i později, třeba při přechodu z kojení na umělé mléko právě krátce po šestém měsíci věku. Počáteční mléka obsahují tzv. adaptovanou bílkovinu kravského mléka, ale i cukry, především laktózu, tuky a přesné množství vitaminů, minerálů a stopových prvků. Navíc je většina počátečních kojeneckých mlék obohacena o probiotické kultury a probiotické vlákniny. Kombinace probiotik a prebiotik se nejvíce přibližuje ideální tekutině, tedy mateřskému mléku. Probiotika vytvářejí látky, jež brání růstu nežádoucích bakterií a produkci toxických látek, usazují se na sliznici střeva, a vytěsňují tak jiné bakterie. Prebiotika zlepšují pohyb střevní sliznice, a usnadňují tak vyprazdňování, dále napomáhají vstřebávání vápníku a ostatních živin. 

 • Pokračovací kojenecká mléka - jsou určena dětem od 6–12 měsíců, může na nich být také uvedena informace – od ukončeného 6. měsíce. Podávají se jako náhrada mateřského mléka nebo jeho doplněk. Jsou tedy určena pro děti, které již nejsou výlučně kojeny. Začínají se obvykle podávat v době, kdy dítě dostává první nemléčné příkrmy, proto by se toto mléko už nemělo podávat jako zdroj jediné výživy. V tomto období se děti učí jíst pevnou stravu a pít i vodu a dětské čaje. Mléko pro ně ale i tak zůstává hlavním, a díky svému složení velmi důležitým zdrojem tekutin. Tato mléka již neobsahují adaptovanou bílkovinu, a kromě laktózy už mohou obsahovat sacharózu, která dodává mléku sladkou chuť. Bývají obohacena o železo, jod, zinek a vitaminy A, D, E a C. O případném dřívějším podání pokračovacího mléka by měl rozhodnout lékař v závislosti na prospívání dítěte.

Dětem od 6 do 12 měsíců určitě nedávejte kravské mléko. Je pro ně těžko stravitelné. Mohou konzumovat kefír a z dalších mléčných výrobků třeba bílý jogurt a nepříliš slaný sýr, jako je mozzarella.

 • Batolecí mléka - jsou určena pro starší kojence a batolata od 1–3 roků a mohou se dětem podávat od 10. nebo 12. měsíce. Jsou to pokračovací mléka s přídavkem vitaminů, minerálů, stopových prvků a jiných látek vhodných pro zdravý růst dítěte. Některá mohou být dokonce obohacena například o vanilkovou nebo banánovou příchuť, stále ale mají snížený obsah bílkovin. V závislosti na hmotnosti by děti kolem tří let měly vypít 1,5 litru tekutin za den, z toho 0,5 litru mléka (ať už mateřského, či náhradního) nebo mléčných výrobků. Jinak je k pití nejlepší čistá voda, dětské čaje, výjimečně ovocné šťávy ředěné vodou.

Mléka se speciální úpravou 

Při výběru umělého mléka je důležité zohlednit i jiná kritéria, než je pouze věk dítěte. Je třeba brát ohled i na zdravotní stav dítěte a jeho individuální potřeby – ať už jsou to děti, které často „ublinkávají“, mají zácpu nebo sklon k alergiím. Kromě mlék obohacených o probiotika a prebiotika, o vitaminy, minerály a stopové prvky najdete na trhu další mléka se speciální úpravou.   

Druhy speciálních mlék
 • Forte a Extra - díky těmto mlékům se dítě více zasytí, ale nepřejí se a nebude mu špatně.

 • Bezlepková - tato mléka jsou určena kojencům trpícím intolerancí na gluten neboli lepek. Výrobci nabízí velký výběr s jedinečným složením bez lepku v kombinaci s BIO, obohaceno probiotiky.

 • BIO - mléka vyrobená z kvalitního kravského či kozího mléka z přísně kontrolovaných ekologických farem. Tato mléka plně odpovídají předpisům EU pro BIO kvalitu.

 • Anti-Reflux (AR) - tato mléka jsou ideální pro děti s citlivými bříšky, které často zvracejí. Díky přídavku zahušťovadla mohou časté „ublinkávání“ nekojených dětí zmírnit, protože zahuštěním mléka se znesnadní jeho zvracení. Jako zahušťovadlo se používá rýžový nebo bramborový škrob či vláknina karubin. Doporučují se ale pouze pro děti, které „ublinkávají“ mohutně, a tudíž neprospívají.

 • Anticolic (AC) - jsou mléka pro miminka, která trpí zažívacími potížemi. Tato mléka jsou vhodná zejména pro překonání období tzv. tříměsíční koliky.

 • Mléka se sníženým obsahem laktózy - jde o dietní přípravky pro děti, které trpí dočasnou nebo trvalou nesnášenlivostí laktózy. Tato intolerance se nejčastěji projevuje zažívacími obtížemi, například průjmy, nadýmáním či neprospíváním.

 • Hypoantigenní (HA) - jsou pro děti s vysokým rizikem vzniku alergie. Zkratka HA ve skutečnosti neznamená hypoalergenní, ale hypoantigenní. Nejpodstatnější informace je, že tato mléka jsou zcela nevhodná pro děti s prokázanou alergií na mléčnou bílkovinu. Jedná se totiž o výrobky, jejichž bílkovina byla jen částečně naštěpena, čímž se „agresivita“ mléčných alergenů jen mírně snížila. Význam HA mlék je tedy v jejich podávání dětem z rizikových rodin, které sice samy zdravotní problémy nemají, ale jejichž rodič nebo sourozenec je alergik nebo atopik. Mají tedy sloužit jako prevence alergií. 

 • Hypoalergenní - výhradně určená dětem s alergií na bílkovinu kravského mléka (ABKM). Podávají se na doporučení lékaře a pouze dětem s vyšším rizikem vzniku dané alergie. Tento druh mléka svému dítěti bez porady s pediatrem určitě nedávejte. Každá neopodstatněná dieta nese víc rizik než přínosů. Hypoalergenní mléka se vyrábějí stejně jako běžná kojenecká z mléka kravského. Podstatný rozdíl je ve struktuře bílkovin. Ty jsou zde totiž vysoce naštěpené, takže by je imunitní systém dítěte s ABKM měl snášet.

Na obalu hypoalergenního mléka musí být výslovně uvedeno, že je určeno dětem s alergií na bílkovinu kravského mléka. Označení hypoalergenní však na etiketách těchto produktů pravděpodobně nenajdete, neboť se nejedná o oficiální označení. 

 • Good Night - na trhu rovněž najdete mléka, která jsou určena pro lepší zasycení na noc s označením Good Night, Good Sleep nebo Hajaja. Tato mléka navíc obsahují rýžové nebo kukuřičné vločky, díky nimž jsou pak hutnější než běžné kojenecké mléko, ale při stejné energetické hodnotě.
speciální mléko

Hmotnost balení kojeneckých mlék

Většina výrobců dodává na trh standardní balení v krabici po 600 g. Jsou k dostání ale i menší kojenecká mléka od 300–400 g nebo naopak velké praktické plechové dózy od 800 g. Existují například i výhodná balení ve formě 3packu, tedy 3 x 800 g. 

Platí, že jedna zarovnaná odměrka obsahuje asi 4,5 g sušeného prášku. Do jednoho roku dítěte spotřebujete na jednu porci 3–7 odměrek v závislosti na věku miminka. Dávkování najdete vždy na jednotlivém balení a dbejte na jeho přesné dodržování.

Naše rady

Jak na přípravu mléka

Na každém balení mléka naleznete postup, který pečlivě dodržujte. Základem je zředit správný poměr prášku se správným množstvím vody, abyste dostali směs, která nebude příliš silná, ale dostatečně vaše děťátko nasytí a vyživí. Vždy postupujte a dávkujte podle návodu na krabici.

K přípravě potřebujete:

 • lahvičku – doporučuje se skleněná, která se lépe čistí, ale je poněkud těžká, naopak plastovou dítě brzy udrží samo
 • savičku
Péče o lahvičky a savičky
 1. Po krmení lahvičku pečlivě vymyjte teplou vodou se šetrným saponátem. Pečlivě opláchněte i savičku.
 2. Lahvičku i savičku dejte na 3–5 minut vyvařit do sterilizátoru. Použití sterilizátoru je pohodlnější, ale pro vyvaření lze samozřejmě použít i kastrol s vodou. 
 3. Nechte oboje oschnout na čisté podložce přikryté vyvařenou utěrkou.

Příprava mléka krok za krokem:

 1. Převařte kojeneckou vodu a zchlaďte ji na doporučenou teplotu podle návodu.
 2. Do sterilní lahvičky nalijte potřebné množství vody, přisypejte správný počet zarovnaných odměrek sušeného mléka a dobře protřepte. Dbejte na to, aby se mléko v prášku správně rozpustilo.
 3. Zkontrolujte teplotu mléka – musí mít ideálně teplotu 37 °C, v žádném případě nesmí být horké ani studené.

Je nutné dodržovat následující zásady:

 • Vždy postupujte přesně podle návodu, který je uveden na obalu mléka.
 • Nikdy nedávejte odměrku navíc na přilepšenou. Dítě by mohlo dostat zácpu nebo bolení bříška.
 • Mléko nikdy nepřipravujte dopředu, rychle se kazí. Připravené mléko tedy ihned spotřebujte. 
 • Na noc nebo na ven si nachystejte termosku s horkou vodou a přesně odměřenou dávku mléka – pro tyto účely existují speciální dávkovače. 
 • Mléko by mělo být po přípravě spotřebováno maximálně do hodiny. Někteří výrobci sice uvádějí, že takto připravené mléko můžete uskladnit i do chladničky. Nejdéle ale na dobu 48 hodin a jen v případě, že ho vaše dítko už nezačalo pít.
 • V průběhu krmení můžete mléko přihřát ve speciálním ohřívači nebo ve vodní lázni. Nikdy ho neohřívejte v mikrovlnce.
 • Všechno, co při přípravě použijete (láhev, savičku, dudlík…) po každém krmení důkladně umyjte a vysterilizujte.
 • Nedopité mléko vždy vylijte.

Změna kojeneckého mléka

Především v prvních měsících života se nedoporučuje vybranou značku kojeneckého mléka měnit, zvláště pokud miminko na kojenecké mléko, které jste zvolili, reaguje bezproblémově. Pokud je změna nutná, konzultujte ji vždy s pediatrem a nechte si poradit. Receptury od různých výrobců se mohou mírně lišit, přestože obsahují stejné živiny. Složení mléka se může lišit i v zastoupení mléčných bílkovin a jejich vzájemného poměru, v úpravě syrovátkové bílkoviny, ale také v kombinaci tuků. Některá mléka také nemusí obsahovat laktózu, tedy mléčný cukr. Všechny tyto odlišnosti ve složení ovlivňují u dětí citlivost zažívání – ne každému miminku tedy bude vyhovovat vše. 

Pokud tedy vaše děťátko na jistou značku nereaguje dobře a má problémy s trávením, můžete po poradě s pediatrem zvolit jinou značku nebo typ mléka. Pozor ale na syndrom první lahvičky – pokud vaše miminko novou značku nepřijímá, vytrvejte a nesnažte se střídat mléka ani lahvičky. To, že děťátko nechce pít, nemusí znamenat, že mu nové mléko nechutná. Značí to pouze, že je něco jinak a musí si na novou chuť zvyknout.

Hmotnost dítěte v závislosti na výživě

Zdravý kojenec a větší novorozenec, i když není kojený, si dokáže regulovat příjem tekutin sám. Denní potřeba se pohybuje okolo 150 ml na 1 kg hmotnosti dítěte. Děti potřebují být krmeny asi po 3 hodinách, ale i tento interval si zdravé miminko reguluje nejlépe samo. Je však potřeba pravidelně kontrolovat jeho hmotnostní přírůstek. O kontrolu hmotnosti dbá dětský lékař při pravidelných prohlídkách dítěte. Ten také kontroluje ve 14 dnech, 6 týdnech a 3, 4, 6, 8, 10 a 12 měsících vedle hmotnosti i délku dítěte, tedy jeho výškově hmotnostní poměr. Dětskému lékaři by měla maminka sdělit každou informaci, která se týká snášení umělé mléčné výživy. Především jestli dítě vypije dostatečné množství mléka, zda po jídle nezvrací nebo nemá průjem.

příprava mléka

Cena

Je důležité počítat s vyššími náklady. I běžná kojenecká mléka, ale zejména ta speciální, třeba hypoalergenní, mohou značně zatížit váš rozpočet. Spolu s plenkami představují v prvním období života nejvyšší položku výdajů za vaše miminko. Proto je vhodné porovnat cenu různých výrobců, ale také nakupovat do zásoby nebo využít slev. Hromadná balení často vychází levněji, a vy tak můžete snadno ušetřit.